200.12mm | φ38mm | NA0.05 | 1X – Objective Lens
Features
Applicable to precision inspection and measurement, machine vision and automated control, scientific research and experiments, medical imaging and diagnosis, and many other fields.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-CW1X |
| Mag. | 1X |
| Mounting Thread | M26X36TPI |
| WD | 152mm |
| FOV | Φ38mm |
| Focal Length | 200.12mm |
| Resolution | 4.5μm |
| Length | 57.79mm |
| NA | 0.05 |
| Temperature Range | +5℃~+40℃ |
| Max. Diameter | Φ41.80mm |
| Sensor | Φ38mm |
| Wavelength | 400~1000nm |
| DOF | 100μm |
| Flange Distance | 4mm |
| Weight | 125g |
