120mm | φ82mm | F4 | M72/M90-Mount – 16K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE12040 |
| Focal Length | 120mm |
| Sensor Size | Φ82mm |
| F No. | F4-F16 |
| Magnification | 0.33x~1.0x |
| Mount | M72/M90 |
| Weight | 780g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M48x0.75-6g |
| Mag. | FOV 16K5μ | WD mm | O/I mm | Distortion | Model No. |
| 0.330x | 248 | 529 | 730 | 0.05% | 12040-0_33 |
| 0.350x | 234 | 505 | 704 | 0.06% | 12040-0_35 |
| 0.416x | 197 | 444 | 654 | 0.07% | 12040-0_416 |
| 0.460x | 178 | 413 | 629 | -0.03% | 12040-0_46 |
| 0.500x | 164 | 393 | 614 | -0.05% | 12040-0_5 |
| 0.600x | 137 | 351 | 587 | -0.14% | 12040-0_6 |
| 0.700x | 117 | 323 | 573 | -0.18% | 12040-0_7 |
| 0.800x | 103 | 301 | 564 | -0.22% | 12040-0_8 |
| 0.900x | 91 | 283 | 560 | -0.23% | 12040-0_9 |
| 1.000x | 82 | 270 | 559 | -0.22% | 12040-1_0 |
