45mm | φ28mm | F1.4 | M42-Mount – Line Scan Near Infrared Lens
Features
With unique imaging characteristics and technical advantages, its application scenarios in the market cover multiple fields such as military, security, industry, medicine, environment, etc. For example, night surveillance monitoring, thermal imaging detection, non-destructive testing, environmental testing, forest fire detection, etc.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-CLS4514SWIR-28 |
| Focal Length | 45mm |
| Sensor Size | φ28mm |
| Mount | M42*1 |
| F No. | F1.4-F16 |
| Working Distance | 200mm~1000mm |
| Filter Size | M42*1.0 |
| Weight | g |
| Filter Thread | M43x0.75-6g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| WD mm | O/I mm | Object FOV mm | Image FOV | Mag. |
| 320 | 399.64 | 167.020 | 4096×7.05μ | 0.166 |
| 350 | 428.84 | 185.2 | 4096×7.05μ | 0.149 |
| 400 | 477.31 | 215.26 | 4096×7.05μ | 0.128 |
| 430 | 503.37 | 233.36 | 4096×7.05μ | 0.118 |
| 450 | 527.02 | 245.42 | 4096×7.05μ | 0.112 |
| 500 | 576.55 | 275.4 | 4096×7.05μ | 0.100 |
| 550 | 626.53 | 305.4 | 4096×7.05μ | 0.090 |
