1″ | 75mm | F3.8 | 20MP | C-Mount – FA Industrial HD Lens
Features
Special lenses for macro photography, often used in industry for close-up observation scenarios such as product inspection, quality control and tracking.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-C7538-20MP |
| Focal Length | 75mm |
| Image Circle | Ø16mm 1″ |
| Resolution | 20MP |
| Sensor Size | 1″ |
| Mount | C-Mount |
| F No. | F3.8-F16 |
| Working Distance | 200mm~∞ |
| Filter Size | M30.5*0.5-6g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Weight | g |
| WD(mm) | O/I(mm) | Length(mm) | Mag. | Distortion | 1″ 20MP | 2/3″ 8MP | 1/1.7″ 12MP | ||||
| H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | ||||||
| 13.133 | 8.755 | 7.825 | 7.803 | 7.4 | 5.6166 | ||||||
| 200 | 322.6 | 108.27 | 0.650 | 0.07% | 20.14 | 13.44 | 12.00 | 11.98 | 11.36 | 8.61 | |
| 250 | 357.8 | 93.47 | 0.453 | 0.10% | 28.88 | 19.26 | 17.22 | 17.18 | 16.3 | 12.35 | |
| 300 | 399.88 | 85.55 | 0.348 | 0.12% | 37.62 | 25.1 | 22.44 | 22.36 | 21.22 | 16.09 | |
| 350 | 444.95 | 80.62 | 0.282 | 0.14% | 46.34 | 30.92 | 27.64 | 27.56 | 26.14 | 19.82 | |
| 400 | 491.59 | 77.26 | 0.238 | 0.15% | 55.04 | 36.74 | 32.84 | 32.74 | 31.06 | 23.56 | |
| 500 | 587.3 | 72.97 | 0.181 | 0.18% | 72.46 | 48.38 | 43.24 | 43.12 | 40.9 | 31.02 | |
| 600 | 684.67 | 70.34 | 0.145 | 0.20% | 89.88 | 60.00 | 53.64 | 53.50 | 50.74 | 38.48 | |
| 800 | 881.62 | 67.29 | 0.104 | 0.22% | 124.68 | 83.26 | 74.44 | 74.22 | 70.42 | 53.40 | |
| 1000 | 1079.91 | 65.58 | 0.081 | 0.24% | 159.48 | 106.52 | 95.22 | 94.96 | 90.08 | 65.95 | |
| C-Mount Extension Ring Size | |
| >1000 WD | No Need |
| 1000~500 | 10mm |
| 500~350 | 15mm |
| 350~300 | 20mm |
| 300~250 | 30mm |
| 250~225 | 35mm |
| 225~210 | 40mm |
| 210~200 | 45mm |
