2/3″ | 0.7x~4.5x | C-Mount – Motorized Zoom Lens
Features:
The focal length can be adjusted automatically by motor drive, and it’s widely used in machine vision, industrial inspection, security monitoring, microscopic observation, medical and scientific research and other fields. Its core advantage is that it can quickly switch the magnification without manual intervention, which is particularly suitable for automation scenes that require frequent adjustment of the field of view. Compared with manual zoom lenses, electric zoom lenses can achieve ±0.1% repeatability, significantly improving inspection efficiency and consistency.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-CMZ0745 |
| Sensor Size | Φ11 2/3” |
| Magnification | 0.7x~4.5x |
| Working Distance | 83.8mm |
| Mount | C-Mount |
| Filter/Mount Size | M25x0.75 |
| Weight | g |
| Power Interface | USB connector-length 3m |
| Power Consumption | 1W |
| Control Protocol | RS232 |
| Temperature Range | -10~+50℃ |
| Mag. | Object
NA |
FNO | Object Resolution
μm
|
DOF | Distortion | 2/3” | 1/1.8” | 1/2″ | 1/2.7” | 1/3” | |||||
| H mm | V mm | H mm | V mm | H mm | V mm | H mm | V mm | H mm | V mm | ||||||
| 8.45 | 7.07 | 7.176 | 5.319 | 6.4 | 4.8 | 5.27 | 3.96 | 4.8 | 3.6 | ||||||
| 0.7x | 0.02 | 17.8 | 8.7 | 1.95 | 0.026% | 12.1 | 10.1 | 10.3 | 7.6 | 9.1 | 6.9 | 7.5 | 5.7 | 6.9 | 5.1 |
| 1.0x | 0.03 | 19.0 | 6.5 | 0.9633 | -0.056% | 8.5 | 7.1 | 7.2 | 5.3 | 6.4 | 4.8 | 5.3 | 4.0 | 4.8 | 3.6 |
| 1.5x | 0.04 | 20.5 | 4.6 | 0.51 | -0.022% | 5.6 | 4.7 | 4.8 | 3.5 | 4.3 | 3.2 | 3.5 | 2.6 | 3.2 | 2.4 |
| 2.0x | 0.05 | 21.8 | 3.7 | 0.34 | 0.007% | 4.2 | 3.5 | 3.6 | 2.7 | 3.2 | 2.4 | 2.6 | 2.0 | 2.4 | 1.8 |
| 2.5x | 0.05 | 22.9 | 3.1 | 0.28 | 0.016% | 3.4 | 2.8 | 2.9 | 2.1 | 2.6 | 1.9 | 2.1 | 1.6 | 1.9 | 1.4 |
| 3.0x | 0.06 | 23.9 | 2.8 | 0.22 | 0.012% | 2.8 | 2.4 | 2.4 | 1.8 | 2.1 | 1.6 | 1.8 | 1.3 | 1.6 | 1.2 |
| 3.5x | 0.07 | 24.8 | 2.5 | 0.17 | 0.002% | 2.4 | 2.0 | 2.1 | 1.5 | 1.8 | 1.4 | 1.5 | 1.1 | 1.4 | 1.0 |
| 4.0x | 0.08 | 25.6 | 2.3 | 0.15 | -0.010% | 2.1 | 1.8 | 1.8 | 1.3 | 1.6 | 1.2 | 1.3 | 1.0 | 1.2 | 0.9 |
| 4.5x | 0.09 | 26.3 | 2.2 | 0.12 | -0.022% | 1.9 | 1.6 | 1.6 | 1.2 | 1.4 | 1.1 | 1.2 | 0.9 | 1.1 | 0.8 |