100mm | φ82mm | F5.6 | M42/M58/M72/M90-Mount – 150 Million HD Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE10056 |
| Focal Length | 100mm |
| Sensor Size | Φ82mm |
| F No. | F5.6-F16 |
| Working Distance | 500mm~∞ |
| Mount | M42/M58/M72/M90 |
| Weight | g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M43x0.75-6g |
| WD mm | O/I mm | Mag. | Distortion | FOV 16K5μm |
| 500 | 645.1 | 0.24 | 0.07% | 339 |
| 600 | 740.6 | 0.19 | 0.12% | 418 |
| 700 | 837.5 | 0.16 | 0.15% | 498 |
| 800 | 935.3 | 0.14 | 0.18% | 577 |
| 900 | 1033.6 | 0.12 | 0.21% | 657 |
| 1000 | 1132.3 | 0.11 | 0.23% | 736 |
| 1250 | 1380 | 0.09 | 0.27% | 935 |
| 1500 | 1628.5 | 0.07 | 0.30% | 1134 |
| 1750 | 1877.4 | 0.06 | 0.32% | 1333 |
| 2000 | 2126.7 | 0.05 | 0.34% | 1532 |
