35mm | φ30mm | F2.8-F16 | M42-Mount – 4K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE3528-M42 |
| Focal Length | 35mm |
| Sensor Size | Φ30mm max. |
| F No. | F2.8~F16 |
| Mount | M42X1.0 |
| Aperture/Focus | Manual/Locking |
| Magnification | 0.0X~0.5X |
| Working Distance | 0.1X@WD363mm |
| 0.2X@WD188mm | |
| 0.5X@WD84mm | |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Image Resolution | 7μ |
| Filter Size | M30.5×0.5 |