1.1″ | 23mm | F6 | 25MP | C-Mount – FA Industrial HD Lens
Features
Special lenses for macro photography, often used in industry for close-up observation scenarios such as product inspection, quality control and tracking.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-C2360-0.23x |
| Focal Length | 23mm |
| Image Circle | Ø18 |
| Resolution | 25MP |
| Sensor Size | 1.1″ |
| Mount | C-Mount |
| F No. | F6 |
| Working Distance | 50-106mm |
| Filter Size | M30.5*0.5 |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Weight | 49.3g |
| OD(mm) | O/I(mm) | Length(mm) | Mag. | Distortion | 1.1″ 25MP | 1″ 20MP | 2/3″ 8MP | ||||
| H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | ||||||
| 12.8 | 12.8 | 13.133 | 8.755 | 7.825 | 7.803 | ||||||
| 50 | 104 | 36 | 0.474x | -0.34 | 27.00 | 27.00 | 27.71 | 18.47 | 16.51 | 16.46 | |
| 60 | 112 | 34 | 0.393x | -0.27 | 32.57 | 32.57 | 33.42 | 22.28 | 19.91 | 19.85 | |
| 70 | 120 | 33 | 0.337x | -0.21 | 37.98 | 37.98 | 38.97 | 25.98 | 23.22 | 23.15 | |
| 80 | 129 | 32 | 0.294x | -0.14 | 43.54 | 43.54 | 44.67 | 29.98 | 26.62 | 26.54 | |
| 90 | 131 | 23 | 0.261x | -0.09 | 49.04 | 49.04 | 50.53 | 33.54 | 29.98 | 29.90 | |
| 102 | 150 | 30 | 0.23x | 0.06 | 55.56 | 55.56 | 57.10 | 38.07 | 34.02 | 33.93 | |
| 106 | 154 | 30 | 0.221x | 0.08 | 57.92 | 57.92 | 59.43 | 39.62 | 35.41 | 35.31 | |
