35mm | φ29mm | F4 | M42-Mount – 4K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE3540-M42 |
| Focal Length | 35mm |
| Sensor Size | φ29mm |
| F No. | F4-F16 |
| Working Distance | 100mm~∞ |
| Mount | M42 |
| Weight | 82g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M30.5×0.5 |
| Mag. | FOV
4K7μ |
WD
mm |
O/I
mm |
Distortion | Extension Ring |
| 0.363x | 79 | 100 | 174 | -0.46% | 7mm |
| 0.178x | 161 | 200 | 267 | -0.19% | Not Add |
| 0.118x | 243 | 300 | 365 | -0.02% | Not Add |
| 0.088x | 324 | 400 | 464 | 0.08% | Not Add |
| 0.071x | 406 | 500 | 563 | 0.15% | Not Add |
| 0.059x | 488 | 600 | 663 | 0.20% | Not Add |
| 0.050x | 569 | 700 | 763 | 0.24% | Not Add |
| 0.039x | 733 | 900 | 962 | 0.29% | Not Add |
| 0.027x | 1059 | 1300 | 1362 | 0.35% | Not Add |
| 0.023x | 1223 | 1500 | 1562 | 0.37% | Not Add |
