50mm | φ32mm | F2.6 | M42-Mount – 4K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE5026-M42 |
| Focal Length | 50mm |
| Sensor Size | Φ32mm |
| F No. | F2.6-F16 |
| Working Distance | 200mm~∞ |
| Mount | M42x1.0 |
| Weight | 149.8g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M43x0.75-6g |
| WD mm | O/I mm | Object FOV mm | Image FOV | Mag. |
| 267 | 347 | 140 | 4096×7.05μ | 0.2 |
| 297 | 376 | 157 | 4096×7.05μ | 0.18 |
| 352 | 430 | 188 | 4096×7.05μ | 0.15 |
| 438 | 531 | 235 | 4096×7.05μ | 0.12 |
| 513 | 588 | 277 | 4096×7.05μ | 0.1 |
| 733 | 806 | 399 | 4096×7.05μ | 0.07 |
| 993 | 1065 | 544 | 4096×7.05μ | 0.05 |
| 2493 | 2564 | 1380 | 4096×7.05μ | 0.02 |
