40mm | φ38mm | NA0.23 | 5X – Objective Lens
Features:
Applicable to precision inspection and measurement, machine vision and automated control, scientific research and experiments, medical imaging and diagnosis, and many other fields.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-CW5X |
| Mag. | 5X |
| Mounting Thread | M26X36TPI |
| WD | 21mm |
| FOV | Φ7.6mm |
| Focal Length | 40mm |
| Resolution | 1.25μm |
| Length | 69.82mm |
| NA | 0.23 |
| Temperature Range | +5℃~+40℃ |
| Max. Diameter | Φ50.20mm |
| Sensor | Φ38mm |
| Wavelength | 400~1000nm |
| DOF | 8μm |
| Flange Distance | 4mm |
| Weight | 252g |
