40mm | φ60mm | F5.6 | M72x0.75-6g-Mount – 8K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE4056 |
| Focal Length | 40mm |
| Sensor Size | Φ60mm |
| F No. | F5.6-F16 |
| Working Distance | 200mm~∞ |
| Mount | M72x0.75-6g |
| Weigth | g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M43x0.75 |
| Mag. | O/I mm | WD mm | Object FOV mm | Image FOV |
| 0.04x | 1107 | 1044
|
1441.00 | 8192×7.04μ |
| 0.07x | 674 | 610 | 829.00 | 8192×7.04μ |
| 0.1x | 497 | 432 | 578.00 | 8192×7.04μ |
| 0.15x | 363 | 296 | 386.00 | 8192×7.04μ |
| 0.20x | 296 | 226 | 287.00 | 8192×7.04μ |
| 0.25x | 258 | 186 | 231.00 | 8192×7.04μ |
