60mm | φ60mm | F4.0 | F/M58/M72-Mount – 8K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE6040-01510 |
| Focal Length | 60mm |
| Sensor Size | Ø60mm |
| F No. | F4.0-F16 |
| Working Distance | 115mm~460mm |
| Mount | F/M58/M72 |
| Weight | 260g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M43x0.75-6g |
| Magnification | 0.15x~1.0x |
| Mag. | FOV 8K7μm | WD mm | O/I mm
|
Distortion | Extension Ring |
| 0.150x | 380 | 450 | 557 | 0.23% | Not Add |
| 0.200x | 285 | 359 | 461 | 0.22% | Not Add |
| 0.250x | 228 | 299 | 405 | 0.19% | Not Add |
| 0.330x | 172 | 242 | 353 | 0.16% | Not Add |
| 0.390x | 147 | 214 | 329 | 0.13% | Not Add |
| 0.500x | 114 | 180 | 303 | 0.09% | 12mm |
| 0.600x | 95 | 160 | 288 | 0.06% | 12mm |
| 0.750x | 76 | 139 | 279 | 0.05% | 24mm |
| 0.900x | 64 | 125 | 276 | 0.02% | 36mm |
| 1.000x | 56 | 119 | 275 | 0.02% | 48mm |
