1″ | 31mm | F5.3 | 20MP | C-Mount – FA Industrial HD Lens
Features
Special lenses for macro photography, often used in industry for close-up observation scenarios such as product inspection, quality control and tracking.
Resources
Download Datasheet(PDF)
| Model No. | JC-C3153-20MP |
| Focal Length | 31mm |
| Image Circle | Ø16mm |
| Resolution | 20MP |
| Sensor Size | 1″ |
| Mount | C-Mount |
| F No. | F5.3 |
| Working Distance | 49~70mm |
| Filter Size | M30.5*0.5 |
| Magnification | 0.62x-1x |
| Distortion | 0.15% |
| WD(mm) | O/I(mm) | Length(mm) | Mag. | Distortion | 1“ 20MP | 2/3“ 8MP | 1/1.7“ 12MP | ||||
| H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | H(mm) | V(mm) | ||||||
| 13.133 | 8.755 | 7.825 | 7.803 | 7.4 | 5.6166 | ||||||
| 40 | 126 | 69 | 1.571X | 0.06 | 8.36 | 5.57 | 4.98 | 4.97 | 4.71 | 3.58 | |
| 50 | 120 | 52 | 1.042X | 0.01 | 12.60 | 8.04 | 7.51 | 7.49 | 7.10 | 5.39 | |
| 60 | 122 | 44 | 0.78X | 0.07 | 16.84 | 11.22 | 9.63 | 9.60 | 9.10 | 6.91 | |
| 70 | 127 | 39 | 0.632X | 0.16 | 21.08 | 14.05 | 12.05 | 12.02 | 11.40 | 8.65 | |
| 80 | 133 | 36 | 0.519X | 0.25 | 25.30 | 16.87 | 23.23 | 23.16 | 21.96 | 16.67 | |
