2/3″ | 1X | F28.4 | 19.3μm – Object Fixed Magnification Telecentric Lens
Features
Suitable for precision electronic measurement, transparent material detection, dynamic production line monitoring and other industry applications
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-CTH1-330C |
| Magnification | 1.0x |
| Working Distance | 330±3 mm |
| Max. CCD size | Φ11mm(2/3”) |
| F No. | F28.4 |
| Telecentricity(max) | <0.1° |
| Distortion | <0.1% |
| NA | 0.0174 |
| Resolution | 19.3μm |
| Depth of Field | 2.3mm |
| Mount | C-Mount |
| Lens Length | 204.0mm |
| Coaxial Light/Adjustable Light Bar | Yes |
| FOV(mm x mm) | 1/2” | 6.4×4.8 |
| 1/1.8” | 7.13×5.37 | |
| 2/3” | 8.8×6.6 |