80mm | φ67mm | F5.6 | F/M42/M48/M58/M72/M90-Mount – 8K Line Scan And Large Format Lens
Features
With high resolution, high-speed scanning capability and large field of view, it provides efficient solutions for semiconductor inspection, photovoltaic industry, FPD inspection, factory automation vision tasks such as 3D-AOI and SPI, continuous material inspection, medical imaging, and image recognition and analysis in scientific research.
Resources
Download Datasheet(PDF)
Inquiry Now
| Model No. | JC-LSE8056 |
| Focal Length | 80mm |
| Sensor Size | Φ67mm |
| F No. | F5.6-F16 |
| Working Distance | 300mm~∞ |
| Mount | F/M42/M48/M58/M72/M90 |
| Weight | g |
| Temperature Range | -20℃~+60℃ |
| Filter Size | M43x0.75-6g |
| WD mm | O/I mm | Object FOV mm | Image FOV | Mag. |
| 1000 | 1123.52 | 804.16 | 8192×7.04μ | 0.08 |
| 840 | 964.85 | 670.66 | 8192×7.04μ | 0.10 |
| 570 | 698.91 | 445.32 | 8192×7.04μ | 0.15 |
| 440 | 572.8 | 336.78 | 8192×7.04μ | 0.20 |
| 360 | 496.74 | 269.98 | 8192×7.04μ | 0.25 |
| 305 | 445.82 | 224.02 | 8192×7.04μ | 0.30 |
